Fikstür Bağlantı Elemanları

Fikstür bir malzemenin çeşitli işlemler görmeden önce belli bir koordinatta sabitlenerek hareketsiz kalmasını sağlamak amacıyla tasarlanan ve üretim esnasındaki işlemleri hızlandırmak maksadıyla üretilen aparatların genel adıdır. Kaynak, Ölçüm, kontrol, işleme gibi ana başlıklar altında toplanabilmektedir.

Belli başlı bölümlerden oluşan fikstürler, supportlar, dayamalar, pimler, bağlantı elemanları ve ölçün referanslarından oluşmaktadır. Tam otomatik, yarı otomatik ve manuel versiyonlarda üretimleri yapılmaktadır.

Bu yazımızda fikstür bağlantı elemanlarına değineceğiz.

Fikstürler sabitleme aparatları olarak üretildiklerini söylemiştik üretimi yapılacak malzemelerin sabitleme yüzeyleri ve erişim noktaları belirlendikten sonraki iş malzemenin hızlıca bağlanıp sökülmesi önem arz etmektedir. Bu noktada çözüm olarak karşımıza hız bağlantı elemanları olan klempler çıkmaktadır. Bir çok türevi olan klemp veya kenet lerin fikstürlerde kullanımları oldukça yaygın ve pratiktir.

Yatay bağlantı elemanları, dikey bağlantı elemanları, itme çekme elemanları, pnömatik bağlantı elemanları gibi opsiyonlar ile sunulan bu ürünler yerli ve yabancı üreticiler tarafından sektöre sunulmaktadır.  Sayfamızda ülkemizde bu alanda üretim yapan ve sektörünün liderleri arasında yer alan KUKAMET ‘in ürünlerine yer vermiş bulunmaktayız. Dilerseniz ürünlere göz atabilir teknik sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir