Kaynak Fikstürleri

Kaynak işlemi başlı başına bir derinlemesine incelenmesi gereken geniş bir konu. Bir çok parametreye dayalı yapılan bu imalat yönteminin önemli parçalarından birisi de hiç şüphesiz fikstürler olacaktır.

Kaynak işlemi sırasında parçanın belli bir pozisyonda sabitlenmesi, oynama yapmaması, mümkün olduğunca ısı girdisinden dolayı oluşan çekmeleri aza indirgemesi gibi konularda destek veren ve üretimin hızlanmasında önemli olan kaynak fikstürleri sektörde hemen bir çok noktada kullanılmaktadırlar. Yapılan kaynak işleminin türüne göre çeşitlik gösterse de genel olarak çalışma mantıkları aynıdır.

  • Punta Kaynak Fikstürleri
  • Gaz Altı Kaynak Fikstürleri
  • Lazer Kaynak Fikstürleri
  • Argon Kaynak Fikstürleri

Kaynak Fikstürü nasıl tasarlanır?

Fikstür tasarım konusunda bilgi edinmek isteyen veya bu konuyu merak edenler için biraz değinelim.

Öncelikle tasarım her zaman merkezdeki üründen başlar ve genişleyerek devam eder. Fikstürlerde de bu durum aynıdır. Kaynak işlemi yapılacak ürün önce ortaya konur kaynak noktaları, parça kalınlığı, oluşturduğu hacim, erişim noktaları gibi konular üzerinde değerlendirmeler yapılarak tasarıma başlanılır. Bu işleminde öncesinde yapılacak kaynak işleminin türünün mutlaka belirlenmesi şarttır. Lazer, Punta, gaz altı vs. hangi kaynak yöntemi kullanılacak? sorusuna cevap aranmalıdır. Eğer kaynak yöntemi belirlenmişse ilk olarak fikstürde yer alacak olan destek, dayama gibi parçaları tasarlamadan önce referans noktaları netleştirilip ardından kullanılacak torch, punta tabancası veya kaynak işlemini yapacak olan ekipmanların erişim noktaları ve izleyecekleri yörüngeler belirlenmelidir. Ardından ürünün değişken olmayan hassas ayarlanmış veya stabil tutmak noktaların başlamak üzere iş parçasının ağırlık merkezini de göz önünde bulundurarak tasarıma başlanılır. Parçayı uzayda tutmak istediğimiz koordinatta tutacak dayama parçaları, dayama parçalarını tutacak ayara imkan veren shimboxlar, bunların hepsini tutacak olan alt destek ayakları sıralamasıyla tüm parçalar detaylı olarak çizilmelidir. Bunu yaparken erişim noktaları göz önünde bulundurulmalı torch un çalışmasına engel olacak yapılar tasarlamaktan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.