Otomotiv Sektöründe Hızlı İnovasyon

Otomotiv üretiminin geleceği için dijitalleşme ne kadar önemli?

2019’un sonunda endüstri analistleri, Avrupalı ​​otomobil üreticilerinin 2020’yi elektrikli otomobil yılı yapmak için hazırlandıklarını öne sürdüler. Aslında, Temmuz 2020 , Avrupa’da tescil edilen rekor sayıda elektrikli araç gördü ve küresel satışlar yıl boyunca yüzde 43 arttı. Ancak, küresel salgın nedeniyle endüstriyel hedefler büyük ölçüde askıya alındığı için, elektrikli otomobilin gerçek yılı 2021 olabilir mi? Bu makalede, otomotiv endüstrisinin kalbindeki hızlı inovasyon alanlarını araştırıyoruz ve “İşbirliğine dayalı dijitalleşme, sürdürülebilir inovasyonu hızlandırmanın anahtarı mı?”

Sürdürülebilir İnovasyonu Hızlandırma

Pazara yeni giren ve yeni kurulan işletmeler dalgası, yerleşik otomotiv OEM’leri için önemli bir zorluk teşkil ediyor. Bu, elektrikli araç (EV) pazarının tutarsız hızıyla daha da karmaşıklaşıyor . Bu faktörler, geleneksel otomotiv üreticilerine zaten rekabetçi bir alanda daha yaratıcı, yenilikçi yaklaşımlar benimsemeleri için önemli bir baskı oluşturdu. Peki, bu yaratıcı fırından doğan bazı yeni teknolojiler ve ürün geliştirme yaklaşımları nelerdir?

EV Pil Teknolojisini İyileştirme

Elektrikli araçların hızlı tüketici alımındaki kilit faktörlerden biri, artan uygun fiyatlara sahip olmalarıdır. Lityum iyon (Li-ion) pil fiyatları, son on yılda önemli ölçüde düştü ve bu da imalatçılara ve tüketicilere maliyeti benzin ve dizel alternatifleriyle çok daha rekabetçi hale getirdi.İlk ticari, pille çalışan araçlardan bu yana yüz yılı aşkın tasarım ve üretim yeniliğine sahip olduk. Ve, elektrikli araçlar için başarılı bir on yıl olmasına rağmen, tüketicinin devam eden endişesi, üreticileri Li-ion pillerden daha iyi performans göstermeyi ve “menzil kaygısına” son vermeyi amaçlayan yeni pil teknolojileri geliştirmeye yöneltmiştir.Aslında, onları tanıdığımız için yakında lityum iyon pillere veda edebilir ve daha verimli, daha sürdürülebilir bir pille çalışan ulaşım çağını başlatabiliriz.görüntü merkezi

Samsung , Toyota ve Volkswagen destekli girişim QuantumScape tarafından üretilenler gibi katı hal pilleri, EV pillerinin hem etkili menzilini hem de yaşam döngüsünü uzatırken 2-3 kat daha fazla enerji yoğunluğu sağlayabilir.Estonyalı ultra kapasitör üreticisi Skeleton Technologies , sadece 15 saniyelik şarj süresine ulaşan çığır açan bir grafen pil geliştirmek için Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ile birlikte çalışıyor .Bu piller, Li-ion pilleri değiştirmek için gereken enerji yoğunluğunu sağlamaz. Bununla birlikte, hibrit araçlarda kullanıcı deneyimini iyileştirmek için etkili bir tamamlayıcı görevi görebilir ve kapsamlı EV altyapıları geliştirilirken geçici bir boşluk görevi görebilirler. Tedarik zincirleri için en önemlisi, bilindik süreçler ve araçlar kullanılarak ölçekte hızlı bir şekilde üretilebilir.Başka bir heyecan verici öneri, mevcut elektrotların zayıf elektriksel, termal ve iyonik iletimini iyileştirmek için nanoteknolojiyi kullanıyor. NAWA Technologies’in patentli Dikey Hizalanmış Karbon Nanotüpü (VACNT) , pil gücünde 10 kat artış, üçe kadar enerji depolama, beşe kadar yaşam döngüsü ve şarj süresini saatler yerine dakikalara indiriyor.

Ultra Hızlı Kablosuz EV Şarjı

Araçtan şebekeye altyapı şarjından güneş enerjili araçlara kadar her açıdan menzil endişesini ele alan sayısız yenilikçi proje var . Yirmi ila otuz yıl içinde bunlardan hangisinin baskın pazar gücü olacağı görülecek ama tüketicilerin aşinalıktan daha fazla değer verdiği bir şey varsa o da kullanılabilirliktir.

Sadece park edip yürüyebilecekken neden aracınızı bir benzin pompasına veya elektrikli şarj istasyonuna takasınız? Massachusetts Institute of Technology’den bir fizikçi ekibi tarafından kurulan ticari bir işletme olan WiTricity Corporation’ı kablosuz EV şarjı için patentli DRIVE Çözümlerini geliştirmeye iten soru buydu . Kablosuz şarj veya endüktif şarj, bir verici ile alıcı arasında bir manyetik rezonans alanı oluşturarak çalışır.Peki ya aracınızı şarj etmek için hiç durmanıza gerek kalmasaydı? 2019’da, endüktif şarj sistemleri kullanan elektrikli kamyonlar için karayolu şarjının ilk denemesi, İsveç Smartroad Gotland’ın başarısıyla başladı . İsrailli teknoloji firması Electreon , sistemi kablosuz şarjlı herhangi bir elektrikli araca uygun, sürdürülebilir şarj sağlamak için mevcut altyapıyı kullanabilecek şekilde tasarladı.

Deneyimlerimizde

Tedarik zinciri işbirliğinin en yüksek verimlilikte çalışması sektör için artık hayati önem taşıyor. Otomotiv üreticileri, ürünlerini ve süreçlerini değiştirerek pazara uyum sağladıkça tedarikçiler de değişmelidir. Bu tür zorluklar, bağlantılı, işbirliğine dayalı ve esnek bir yaklaşım gerektirir.Otomotiv tedarik zincirleri, geçen yıl çevik çerçevelere zorlandı. Bazıları çeşitlenirken, diğerleri taleplerin yeniden canlanması beklentisiyle stokladı veya erteledi. Bu zorlu dönemde bulunan olumlu bir şey, tedarik zinciri üreticilerinin, aksi takdirde önümüzdeki 3-5 yıla kadar uzayabilecek dijitalleşme stratejilerini hızlandırmasıdır. Artık, Otomotiv OEM’leri tüketici talebini net sıfıra doğru takip ederken, hızlı hareket eden tüketici taleplerini karşılamaya daha hazırlar.Otomotiv yeniliği, giderek daha sağlam bir çaba haline geliyor. Sektörün bazı önemli zorluklarını çözmek için yeni başlayanlar ve tedarik zinciri üreticileriyle birlikte çalışan daha büyük OEM’lerin olduğunu görüyoruz. Autoforecast Solutions gibi endüstri analistleri , Otomotiv OEM’lerinin Mobilite Şirketleri olarak zorunlu olarak yeni bir rol üstlenebileceğini, “hizmet satabileceğini , rozetlerini [bir araca] koyabileceğini, ancak onu gerçekten inşa etmek için tedarik tabanına büyük ölçüde bağımlı olduklarını” öneriyorlar Otomotiv Lojistiği ile ilgili bir makaleye .Otomotiv sektörünün rekabetçi doğası, geçmişte ilerleme için bir katalizör görevi görmüştür. Ancak bugün ilerleme, sürdürülebilir yeniliği hızlandırmak için birlikte çalışmak anlamına gelir.Otomotiv Sektörü

Spotlight’taki tartışmaya katılın:

 

Kaynak: https://www.engineering.com/story/rapid-innovation-in-the-automotive-industry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir