Tasarım Yaparken Hangi Grafik Kartını Kullanmalı?

Bu konu aslında sektörde hem tasarımcılar tarafından cad uygulamaları hem imalat yapan ve cam uygulamaları kullananlar için önem arz ediyor. Çoğu kullanıcı grafik kartlarını değerlendirirken sadece Ram kapasitelerine bakarak ve bir yerlerden duyduğu veya reklamlarda gördüklerin edindiği bilgileri kullanıyor. Belkide en büyük yanlışta burada yapılıyor.

Doğru iş için doğru ürün seçimi…

Grafik kartları kullandığımız bilgisayarların Cpu dan sonra gelen belki en önemli bileşeni haline gelmeyi başardı bu durum yazılım işi ile uğraşanlar için hala tartışma konusu olsada yapılan işe göre onlarda da ciddiyet kazanmakta.

Bilindiği üzere grafik kartları üzerinde tıpkı bilgisayarımızdaki gibi bir merkezi işlem birimi var ve bu birim GPU olarak anılıyor. Gpu’lar ve grafik kartını oluşturan diğer elemanlar yapılacak işe göre özel olarak üreticiler tarafından tasarlanıyor ve farklı özelliklerine göre piyasaya sunuluyor. Piyasanın önde gelen ekran kartı markası nVidia‘nın profesyonel kullanıcılar için sunduğu QUADRO serisi ve oyun ile daha basit uygulamalar için sunduğu GEFORCE serisi ürünler satışa sunulmakta.

Peki Hangi Ekran Kartını almalıyım?

Bu konuyla alakalı engineering.com adresinden aldığım şu makaleyi okumanızı tavsiye edebilirim.

Bilgisayarınızın başındayken, ne yaparsanız yapın, görsel deneyimin olabildiğince iyi olmasını istersiniz. Bir maraton Fortnite kampanyasına alıştığınızda, gerçek bir uçan otobüsten uçaktan iniyormuşsunuz gibi hissetmek istersiniz. En son CAD montajınızın bir görüntüsünü oluştururken, ürününüzün gerçek bir fotoğrafına bakıyormuş gibi hissetmek istersiniz. Her iki durumda da, grafiklerin olabildiğince sorunsuz ve hızlı çalışmasını istersiniz.

GeForce ve Quadro Grafik Kartları Arasındaki Fark Nedir?

Bu beklentilerin tümü bilgisayarınızın grafik işleme birimine veya GPU’ya aittir. GPU, bilgisayar kasanıza mütevazı bir şekilde oturan, grafik hesaplamaları sonsuzca gerçekleştiren ve sonuçları çift 4K monitörlerinize gönderen grafik kartlarının kalbidir. Onları takdir etmek için bir dakikanızı ayırın, çünkü grafik kartları olmadan hepimiz MS-DOS iş istasyonlarımızda Bandersnatch oynarken takılıp kalırdık  .

amam, belki bu biraz abartılı ama grafik kartları modern bilgisayar sistemlerinin kesinlikle kritik bir bileşenidir. Kendi bilgisayarınızı kurduysanız veya kendi iş istasyonunuzu özelleştirdiyseniz, grafik kartı seçiminin tüm sürecin en büyük adımlarından biri olduğunu bilirsiniz. Önem açısından, GPU, merkezi işlem birimi (CPU) ile tam oradadır – bilirsiniz, tüm bilgisayarın çalışmasını sağlayan yonga. Doğru grafik kartı, sisteminizin rüya gibi çalışmasını sağlayabilir. Yanlış olan, sisteminizin kendi kendini imha etmesine neden olabilir (çünkü muhtemelen onu kasadan söküp parçalara ayırmak isteyeceksiniz).

Bu makalede, piyasadaki en önemli grafik kartı ürünlerinden ikisine bir göz atacağız: NVIDIA GeForce serisi ve NVIDIA Quadro serisi. Bu ürün ailelerinin her biri yirmi yıldır ortalıkta ve aralarında birçok benzerlik olsa da, büyük bir fark var: hedef kullanıcı. GeForce grafik kartları oyuncular ve diğer tüketici kullanıcıları içindir, Quadro kartları ise profesyoneller içindir: mühendisler, tasarımcılar, 3D animatörler ve işi olan herkes bilgisayar grafiklerine bağlıdır. Neden bulalım.

GeForce RTX ve Quadro RTX

NVIDIA Turing TU102 GPU mimarisinin bir parçası. (Görüntü NVIDIA’nın izniyle.)

Onlar hakkında anlaşılması gereken ilk şey, tüm NVIDIA grafik kartlarının aynı temel GPU mimarisi üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Mimari, grafik işleme için gereken bileşenlerin türlerini ve düzenlemelerini açıklar. NVIDIA, GPU mimarisini sık sık günceller ve en son mimari Turing olarak adlandırılır (diğer mimariler Volta, Pascal, Maxwell, Kepler, Fermi ve Tesla olarak adlandırılmıştır). Turing, en yeni GeForce ve Quadro kartlarının, GeForce RTX serisinin ve Quadro RTX serisinin temelini oluşturur. RTX, gerçek zamanlı ışın izleme anlamına gelir ve bunu başka bir makalede daha ayrıntılı olarak ele alacağız .

Öyleyse, temeldeki GPU’lar kartlarda aynıysa, tüm Quadro ve GeForce kartları aynı olmalıdır, değil mi?

Yanlış. Başlangıç ​​olarak, Turing mimarisinin aslında üç versiyonu var: TU102, TU104 ve TU106. Her sürüm, grafik işleme için kullanılan bileşenlerin farklı miktarlarını içerir. TU102 her şeyin çoğuna sahip, TU104 biraz daha az ve TU106’da daha az var. Bu şekilde, TU102 üzerine kurulu bir grafik kartı, TU106 üzerine kurulu olandan daha güçlü olacaktır. Ek olarak, belirli bir GPU, toplam kapasitesinin tamamını veya bir kısmını kullanacak şekilde yapılandırılabilir. Bu nedenle, TU102 mimarisi üzerine inşa edilmiş iki grafik kartı bile performans yetenekleri açısından farklılık gösterebilir.

Soldan sağa: TU102, TU104 ve TU106’nın çip diyagramları. (Görüntüler NVIDIA’nın izniyle kullanılmıştır.)

Bu makalede Turing mimarisinin ayrıntılarına değinmeyeceğiz, ancak üç çip diyagramına hızlı bir bakış, farkı açıkça ortaya koyuyor. Her çipteki yeşil ve sarı blokların ilgili alanına bakın. Ne kadar yeşil ve sarı görürseniz, çipin sahip olduğu bilgi işlem gücü o kadar fazladır. Hem en son teknoloji GeForce hem de Quadro GPU’lar TU102 mimarisi üzerine inşa edilirken, en düşük seviye GeForce kartları TU106 üzerine inşa edilmiştir, ancak en düşük seviye Quadro kartlar daha güçlü TU104 üzerine inşa edilmiştir.

İşlem yeteneğindeki çeşitlilik, GeForce ve Quadro grafik kartları arasındaki büyük bir fark yaratıyor. Genel olarak GeForce kartları, Quadro kartlara göre daha az bilgi işlem gücüne sahiptir. İki kartın mimarisi tamamen aynı, ancak işleme bileşenlerinin miktarı farklı. Quadro kartlar, GeForce kartlardan daha fazla hesaplama gücüne sahiptir.

Dikkat çekmeye değer belirli bir bileşen grafik hafızadır. Quadro kartlar, GeForce kartlardan çok daha fazla belleğe sahiptir ve bu profesyonel iş akışlarında büyük bir avantaj olabilir. Grafik kartınızı sadece oyun oynamak için kullanıyorsanız, muhtemelen Quadro RTX 8000’in sunduğu 48GB belleğe ihtiyacınız yoktur. GeForce RTX 1080 Ti’de 11GB ile gayet iyi idare edebilirsiniz. Ancak bir sinir ağını eğitiyorsanız, bir animasyon filmi oluşturuyorsanız veya kapsamlı CAE simülasyonları çalıştırıyorsanız, bu ekstra bellek fazladan hoş karşılanır.

Profesyonel Avantajlar

GeForce ve Quadro grafik kartları arasındaki farklar, Quadro kartlarının ekstra bellek ve işlem yetenekleriyle bitmiyor. Quadro kartlar profesyonel kullanıcıları hedeflediğinden, bir dizi profesyonel avantajla birlikte gelirler.

Quadro’nun mühendisler, tasarımcılar ve mimarlar gibi profesyonel kullanıcılar için temel avantajlarından biri, profesyonel uygulamalarla sağladığı uyumluluk seviyesidir. NVIDIA, uygulamalarında kullanım için Quadro kartlarını onaylamak için Autodesk, ANSYS, Dassault Systèmes, PTC, Siemens gibi bağımsız yazılım satıcıları (ISV’ler) ile ortaklık yapmaktadır. Bu, ISV’lerin güvenilir bir performans sağlamak için uygulamalarında Quadro kartlarını test ettiği anlamına gelir.

Daha da önemlisi, ISV’ler uygulamalarını Quadro kartlarla optimum kullanım için ayarlayabilirler. Bu ayarlama, önemli performans iyileştirmelerine neden olabilir. Örneğin SOLIDWORKS’ü ele alalım. Uygulama performansının karşılaştırmalı testlerinde SOLIDWORKS, bir GeForce RTX 2070’e göre Quadro RTX 4000 grafik kartı kullanıldığında kabaca iki kat daha iyi performans gösterir. Bazı uygulamalar daha da çarpıcı performans kazanımları elde eder: Siemens NX, Quadro RTX 4000 üzerinde olduğundan yaklaşık 25 kat daha iyi performans gösterir. GeForce RTX 2070. Tüm uygulamalar bu düzeyde bir gelişme görmez – gerçekten uygulamanın GPU’yu ne kadar kullandığına bağlıdır – ancak iyileştirmelerin olduğu yerlerde, bunlar önemlidir.

GeForce ve Quadro RTX kartlarının üç önemli CAD uygulamasında göreli karşılaştırması: CATIA, SOLIDWORKS ve Siemens NX. (Görüntü NVIDIA’nın izniyle.)

Ve ayrıca sadece profesyonel ortamlarda gerekli olan Quadro kart özellikleri vardır. Öncelikle, Quadro kartları GeForce kartlardan daha yüksek güvenlik sunar. Quadro kartlarındaki USB C bağlantı noktaları, güvenli ortamlarda konuşlandırıldıklarında veya hassas bilgiler içeriyorlarsa, kritik bir özellik olan devre dışı bırakılabilir. Quadro kartlar ayrıca GeForce kartlardan daha fazla görüntüleme seçeneği sunar. Quadro kartlar, moleküler biyoloji gibi bilimsel kuruluşlarda kullanılan bir tür üç boyutlu ekran olan dört arabellekli stereoyu destekler ve yalnızca Quadro kartları, çıktıları reklam, sunum ve benzeri için geniş bir ekran dizisiyle senkronize eden bir çevre kartı olan Quadro Sync’i destekler. . Son olarak, Quadro kartları, GeForce kartlara göre hesaplama hatalarına daha az eğilimlidir.

Güvenilirlik açısından, Quadro kartlar yine GeForce kartlara göre avantajlıdır. Bunun nedeni, NVIDIA’nın Quadro kartlarını kendisi üretmesi ve performansları için uzatılmış garanti sunabilmesidir. GeForce grafik kartları başka üreticiler tarafından üretilir — NVIDIA yalnızca GPU sağlar. Bu nedenle, GeForce kartlarının tipik olarak daha kısa bir garantisi vardır ve bu garanti NVIDIA’dan değil, yalnızca kart üreticisinden alınabilir.

Quadro ve GeForce Arasında Seçim Yapmak

Yeni bir grafik kartı için pazardaysanız ve bir Quadro mu yoksa GeForce kartı mı tercih edeceğinize karar vermediyseniz, ilk adım ne tür bir kullanıcı olduğunuzu belirlemektir. Sen bir oyuncu musun Öyleyse, GeForce muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Gün boyu profesyonel CAD / CAE uygulamaları çalıştırıyor musunuz? Bu durumda, muhtemelen Quadro’yu düşünmek isteyeceksiniz. Evet, Quadro kartlar daha pahalıdır, ancak aynı zamanda GeForce kartlardan daha güçlü, daha güvenilir ve daha zengin özelliklere sahiptir.Hala sizin için en iyi kartın hangisi olduğuna karar vermekte zorlanıyorsanız, engineering.com kısa süre önce bir araştırma raporu yayınladıGeForce ve Quadro kartları arasındaki farklara, ikisi arasındaki mimari benzerliklere ve profesyonel iş akışları için Quadro kartların avantajlarına çok daha derin bir şekilde dalar: NVIDIA Quardo ve GeForce Grafik Kartları .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.