Kamalı Miller ile bir nesneyi dönerken ileri geri hareket ettirmek

Kamalı mil ve Kamalı somun, birbirine geçen dişli profillere sahip bir çiftleme elemanıdır. Bu sistem, milin bir ucu üzerindeki dişli profili ve somunun iç yüzeyindeki dişli profili sayesinde birbirine geçebilirler. Bu tasarım, milin dönme hareketini somunun doğrusal hareketine çevirir ve bu şekilde güç veya hareket iletimini sağlar. Kamalı mil ve kamalı somun sistemleri, vidalı sistemlere benzer bir prensibe dayanır, ancak dişli profilleri sayesinde daha yüksek verimlilik ve hassasiyet sağlar.

Kullanım alanları;

Aslında manuel cnc tezgahları ve tornalarda, matkaplarda vb. dönüş hareketi devam ederken hareket gerektiren yerlerde çokca kullanılan bir ekipmandır. Robotik otomasyon veya özel makine işlerinde akla fazla gelmesede mekanik yapısı itibariyle özellikle senkron çalışmada çok iş görürler.

Örneğin bir dişli veya kasnak göbeğine takılan kamalı somun ve onu tahrik eden kamalı mil ile dönüş hareketi yaparken somunun mil üstünde yürümesi de sağlanabilir. Bunu bir modül haline getirirsek bir çok tutucu ekipman ve taşıma sistemi tasarlamamızda mümkün olabilir.

Ürün üretimi yapan firma önerisi:

Kamalı Mil İmalatı