Kramayer ve Pinyon Dişli ile Linear Hareket Motor Seçimi ve Hesaplar

Kramayer ve  pinyon dişli ikilisi değişik otomasyon sistemlerinde, mekanik yapılarda fazlaca kullanılmakta. Cnc, slider, dikey ve yatay hareket sistemlerinin hemen hepsinde alternatif hareket sistemleri arasında yerini korumakta. Hız ve basitliğin önde olması gereken sistemlerde, tozlu ortamlarda sıkça kullanılan bu ikili için hesaplamalar basit bir şekilde nasıl yapılır ve motor seçimini nasıl yaparız?

Kendinizi buna kaptırırsanız, durumu çok karmaşık hale getiren terimler ve formüller ile kafanız karışacak ve içlerinde boğulacaksınız. Bu nedenle bu yazıda size ihtiyacınız olduğunda böyle bir hesaplamayı en kolay nasıl yapabileceğinizi açıklamaya çalışıyoruz.

Önemli bir prensip, hesaplama ve seçimin (kramayer, pinyon, şanzıman ve motor) deneme-yanılma ile yapıldığını bilmenizdir: hesaplamaları tekrar diğer parametrelerle yapmak zorunda olduğunuz için iyi bir şansınız var. Pinyonun çapı veya kramayer dişlinin kalitesi (bu durumda sertlik değeri önemlidir).

Kramayer ve pinyon hesaplamak

Açıklığa kavuşturmak için size bazı önemli tanımlar veriyoruz:

 • Teğetsel kuvvet veya besleme gücü: Bu, doğrusal hareket profilini sağlamak için gerekli olan [N]  birimindeki kuvvettir.
 • Tork: Bu pinyonun maruz kaldığı kuvvettir ve basitçe teğetsel kuvvet * pinyonun yarı çapı [Nm]. Bu durumda F 2T = 2 * T 2B / d.
 • Emniyet faktörü: Apex, yatay için en az 2, dikey sürücüler için 3 güvenlik faktörü önerir.
 • Sürtünme katsayısı: Sistem ne kadar ağır veya hafif çalışıyor? Yaygın olarak kullanılan bir değer 0.1 veya 0.15’dir.
 • Dış kuvvetler: Örneğin: Ürünleri itmek için kullanılan sistem mi? Sonra bu kuvvet teğet kuvvete eklenmelidir.

Kramayer ve pinyon seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar

Bazen konuları karıştırırız ya da tamamen doğru olmayan varsayımlarımız vardır. Bu, sadece Kramayer ve pinyonun hesaplanmasını zorlaştırır. Bu nedenle aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Yaklaşık 20 dişten oluşan bir pinyon matematiksel olarak teğetsel kuvvet ve dişli boşluğu açısından en ideal ölçüdür. Daha büyük bir pinyon daha fazla dişli boşluğu sağlar, daha küçük bir pinyon daha düşük torklar iletebilir ayrıca daha yüksek bir aşınmaya sahiptir.
 • Daha büyük bir modül teğetsel kuvvetin daha yüksek olduğu anlamına gelmez! Kalite 5’teki modül 2 bir kramayer , kalite 8’de modül 3’ten daha yüksek bir teğetsel kuvvet iletebilir!
 • Bir kramayerin kalitesi sadece metre başına sapma değil, aynı zamanda işleyiş ve sertlikle de alakalıdır. Örneğin, kalite 8, kalite 10’dan daha iyi bir fiyata sahiptir!
 • Boşluk, TÜM bileşenlerin etkileşiminden kaynaklanır. Örneğin, daha büyük bir pinyon veya daha düşük kaliteli bir kramayer ile çok düşük boşluklu bir vites kutusu almanın bir anlamı yoktur.
 • Kramayer ve pinyonların toleransları standardize DEĞİLDİR, uygulamada sıklıkla sapmalar görülmektedir. Örneğin, 1000 mm yerine 300 mm başına toplam sapma vererek. Kataloglarda ürünlerin toleransları, bunları nasıl tanımladığı ve değerin ne olduğu hakkında bilgiler yer almaktadır. Doğrusal sapmadan sertliğe ve düzlüğe kadar, TÜM toleranslar bulunabilir.
 • Uzun servis ömrüne sahip sessiz ve düşük geri tepmeli tahrik için 1 tedarikçiden pinyon ve raf kullanılması tavsiye edilir. Özellikle sarmal dişlerle toleranslar çok önemlidir!

Raf ve pinyon hesaplayın: hesaplama aracı

Aşağıdaki tablo ile hesaplamaları yapabilirsiniz:

Uygulama Yatay hareket Dikey hareket
birim Uygulama ayarları
Toplam ağırlık yükü m kilogram kilogram
hız v MS MS
Zaman ivme ta s s
Yerçekimi g / s 2 / s 2
Sürtünme katsayısı μ
Adım daire pinyon  d aa aa
Diğer kuvvetler F N- N-
Emniyet faktörü B
Formüller
 ∝ = V / t∝ (m / s 2 )  ∝ = V / t∝  (m / s 2 )
Teğetsel kuvvet N  K , N = M * g μ + M *, bir + K (K)  K , N = M * g μ + M *, bir + K  (K)
dönme momenti N  T N = (F N * d) / 2000 (Nm)  T N = (F N * d) / 2000  (Nm)
Tasarım tork NV  T NV = T N * S B (Nm)  T NV = T N * S B  (Nm)
Maks. hız pinyonu V  N V = (V * 19100) / d (Rpm)  N V = (V * 19100) / d  (Rpm)

Tablolar, pinyonlar sektöründen sonra kataloğumuzda bulunabilir, burada F 2T ve T 2B farklı pinyonlar ve kramayer için verilir. Buna ve servo motor özelliklerine bağlı olarak şanzımanı hesaplayabilirsiniz.